Husarz wędrowny - Anax ephippiger
Zbiorniki
Fot. 1 Żwirownia Ostrowitko 27 maja 2019. To tutaj spotkałem po raz pierwszy A. ephippiger. Zachowanie samca husarza wędrownego jest podobne do zachowań samców A. affinis z tą różnicą, że lot odbywają na wysokości od 50-100 cm od lustra wody. Nie zawisają, jedynie zwalniają i wypatrują. Natomiast samica pojawia się nad miejscem patrolowanym przez samca na wysokości 4-5 metrów i zatacza w powolnym locie koło. Gdy samiec ją dojrzy natychmiast wzbija się ku niej, chwyta i para zamyka w locie „serduszko” odlatując w dogodne miejsce.
W sierpniu woda wyschła.
Fot. 5. Stawy hodowlane w pobliżu miejscowości Koszelewy. Zbiorniki pod koniec października są osuszane, bronowane i wapnowane, stąd innych ważek nad tymi dwoma zbiornikami prawie nie ma. Dopiero wczesną wiosną, kiedy nie ma już przymrozków są nawożone i napełniane wodą oraz wpuszczane są ryby. Jeżeli pałka lub inna roślinność się zbyt mocno rozrośnie to jest koszona. Zbiorniki te nie są zarośnięte. W strefie brzegowej są niewielkie pasy o maksymalnej szerokości 1 metra porośnięte pałką wąskolistną i to w dość dużych odstępach - naprzemiennie z wolną przestrzenią. Zbiorniki są głębokie na maksymalnie 1-1,2 m.
To jest pierwsza obserwacja przeobrażeń w Europie w stawach hodowlanych zasiedlonych rybami, które choć małe do 15 cm, to jednak są to karpie, które żerując „przetrząsają” dno. Jest to pierwsze (najwcześniejsze w 2019 r.) stwierdzenie przeobrażeń, udokumentowane zebraniem po raz pierwszy wylinek A. ephippiger w Polsce. Zebraliśmy łącznie 32 wylinki: 18 samic i 14 samców.