Tężnica wytworna - Ischnura elegans
Samce
2017-05-20 08:58:15 Tężnica wytworna (Ischnura elegans) - samiec o nietypowym ubarwieniu na tułowiu. U większości samców powyżej tergitu śródtułowia jest niebieski pas. U tego samca od strony przedplecza widoczna jest krótka, wąska, niebieska przerwana kreska. Niebieskie plamki za oczami i na przedpleczu są też bardzo małe.
Samice
Galeria zarówno w części dotyczącej samic jak i zachowań rozrodczych jest podzielona na pięć części; zgodnie z ogólnie przyjętą ilością form występowania samic.
Samice f. typica
Samica f. typica jest ubarwiona identycznie jak samiec - jako osobnik dojrzały jest niebieska. Tuż przed kolorem niebieskim jest zielona i tak jak u samca kolor zielony zanika, a w jego miejsce pojawia się kolor niebieski.
Samice f. violacea
Samice f. violacea są ubarwione fioletowo w różnym stopniu nasycenia na tułowiu i odwłoku, w miejscach gdzie nie występuje kolor czarny i dotyczy osobników młodocianych. Czym starsza samica tym mniej koloru fioletowego, a więcej koloru niebieskiego. Najwcześniej wybarwia się odwłok i dotyczy to wszystkich form. W pierwszej kolejności na żółto wybarwiają się podstawy segmentów od 2 do 6. Kształtem przypominają żółte obrączki. Następnie spodnia część odwłoka na segmentach 3-6 wybarwia się na żółto, podobnie jak u samca. Natomiast spodnia strona odwłoka segmentu 7 i 9 oraz cały segment 8 jest niebieska. Plamki za oczami również są niebieskie. Ostatecznie kolor fioletowy na 1 i 2 segmencie odwłoka oraz tułowiu ustępuje miejsca niebieskiemu. Dojrzała samica f. violacea staje się niebieska tak jak samiec. U tej ważki wzdłuż szwu humeralnego występuje czarny pas, podobnie jak u samca.
Samice f. infuscans
Samice f. infuscans są zielonkawe, oliwkowe, żółte aż po jasno brązowe. Różnią się od młodocianej zielonej f. typica tym, że kolorowy pas na tergicie śródtułowia kolorystycznie różni się od barwy znajdującej się na pleurycie śródtułowia. U jednej samicy jest bardziej jaskrawy, u drugiej nieco ciemniejszy, niejednokrotnie jest bardziej nasycony. Przykładowo na jednym ze zdjęć poniżej u samicy jest koloru żółtego gdzie pleuryt śródtułowia jest w kolorze zielonym. Ósmy segment odwłoka bywa u tej formy żółto brązowy, a z wiekiem staje się ciemniejszy, brązowieje. U większości samic plamki za oczami są w kolorze żółtym lub żółto brązowym, ale bywają samice, u których plamki są niebieskie. Wzdłuż szwu humeralnego jest pas w kolorze czarnym.
Samice f. infuscans-absoleta
Samice f. infuscans-absoleta nie posiadają czarnego pasa wzdłuż szwu humeralnego. W tym miejscu występuje ściemnienie w formie pasa koloru takiego, jaki występuje na tułowiu. U większości samic tej formy jest to wyraźnie widoczne. Segment 8 odwłoka jest jasnożółty, jasnobrązowy w odcieniu pomarańczowym z wiekiem ciemnieje, zwłaszcza jego wierzchnia powierzchnia i staje się ciemnobrązowy. Kolor tułowia bywa różny u różnych samic. Oczy tej formy samicy są w różnych odcieniach koloru zielonego.
Samice f. rufescens
Samice f. rufescens nie posiadają czarnego pasa wzdłuż szwu humeralnego. Choć bywają wyjątki. Dużo węższy czarny pasek, a raczej linia wzdłuż szwu humeralnego jest widoczna u samicy na 3 zdjęciu poniżej. Segment 8 odwłoka jest niebieski, taki sam jak u samic f. typica, czy f. violacea. Kolor tułowia bywa różowo łososiowy z wiekiem ciemnieje. Można spotkać samice, u których tułów jest prawie jednobarwny w kolorze łososiowym, czy też o wyraźnym odcieniu żółtego. Plamki za oczami są w kolorach podobnych do tego, w jakim jest ubarwiony tułów. Bywają również dwubarwne: łososiowo różowe. Kolorowe plamki na przedtułowiu u tych samic są mniejsze lub większe, lub bardzo duże, różnie z tym bywa. Są one w takim samym kolorze jak kolor tułowia. Bywa, że tych plamek nie ma, a jest tylko kolor czarny.
Wylinki
Zachowania rozrodcze - samica f. typica
Zachowania rozrodcze - samica f. violacea
Zachowania rozrodcze - samica f. infuscans
Zachowania rozrodcze - samica f. infuscans-absoleta
2019-05-22 12:54:01 Tężnica wytworna (Ischnura elegans) - w chwili kiedy samica pochwyciła młodego samca Łątki wczesnej (Coenagrion pulchellum), pochwycił ją samiec. Samica natychmiast rozpoczęła pożeranie zdobyczy, a partner cierpliwie czekał. Tułów ofiary bez nasady skrzydeł zniknął w 2 minuty. Samica odrzuciła skrzydła z nasadą i natychmiast zaczęła szybko pożerać odwłok.