Żagnica zielona - Aeshna viridis
Gatunek objęty jest w Polsce ochroną prawną
Żagnicę zieloną (Aeshna viridis) obserwowaliśmy od 26 lipca do 1 września 2024 r. na stawie w Wistce Królewskiej. Staw jest dookoła osłonięty drzewami i krzewami. Jest usytuowany w niecce, 1,3 metra poniżej otaczającego terenu.
W tym okresie przeprowadziliśmy 11 obserwacji. Po 1 września zniknęły. W tym czasie obserwowaliśmy trzy samice i dwa samce.
Istotną rolę w obserwacji A. viridis odgrywa pogoda. Korzystne warunki pogodowe, gdy ważki pojawiają się nad zbiornikiem to: brak wiatru, jest słonecznie, a temperatura nie przekracza 28°C. Korzystnie również jest, gdy na niebie pojawiają się niewielkie chmury, które od czasu do czasu przysłonią słońce, wówczas samiec przysiada w pobliżu zbiornika na pierwszym dogodnym miejscu.
Pierwszy nad zbiornikiem pojawia się samiec, lata nad powierzchnią wody, często obniża lot i zalatuje nad osokę w celu sprawdzenia czy nie ma tam samicy. W pierwszych obserwacjach najwcześniej samiec A. viridis pojawiał się o 13:00, w końcowych przybywał nawet o 13:30 i później.
Jeżeli temperatura wynosi do 28°C to samiec lata wytrwale "walcząc" z pojedynczymi samcami A. cyanea, A. mixta oraz samcem S. flavomaculata. Na S. sanguineum i S. vulgatum nie zwraca uwagi. W dniu 20 sierpnia 2024 r. pojawił się nad stawem samiec A. grandis, który wszedł z samcem A. viridis w potyczkę. Po tym zdarzeniu samiec A. viridis zaczął często przysiadać, a samiec A. grandis "panował" nad całą powierzchnią stawu.
Gdy pojawił się drugi samiec A. viridis nie atakowały się wzajemnie. Latały nad wodą po przeciwnych stronach osoki, a spotykały się nad nią ale żaden nie przeganiał drugiego.
Samice zazwyczaj pojawiały się około godziny 13:30 i przebywały z małymi wyjątkami przeważnie w osoce, często zmieniając miejsca. Przebywały do godziny 16:30 w pierwszych obserwacjach, a do 16:00 w ostatnich.
W dniu gdy temperatura nad zbiornikiem wynosiła 34-36°C i było bezwietrznie, nie było chmur pojawił się tylko jeden samiec. Zrobił kilka przelotów nad zbiornikiem i wleciał na czubek wysokiego drzewa z 300 metrów od zbiornika. Samice tego dnia nie pojawiły się. Dnia 1 września 2024 samice odleciały już o godzinie 15:40.
Samica A. viridis w trakcie składania jaj nawet, gdy jest umiejscowiona dość wysoko na osoce, nie pozwoli pochwycić się samcowi własnego gatunku, ani samcowi A. mixta, co mieliśmy możliwość obserwować i udokumentować.